Sprawy związane z pogrzebem
Sprawy związane z pogrzebem załatwiane są także poza godzinami urzędowania kancelarii parafialnej. Należy dostarczyć do kancelarii akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego, tam zostanie ustalona data i godzina Mszy św. żałobnej oraz ceremonii pochówku (Msza św. celebrowana jest w kościele parafialnym, godzinę po Mszy św. na cmentarzu odbywa się ostatnia stacja pogrzebu).
Bóg widzi śmierć inaczej niż my. My widzimy ją jako ciemny mur, Bóg jako bramę. Odejście z tego świata, śmierć dla chrześcijanina to misterium przejścia z Chrystusem do nowego życia, – to, jak zwykli mówić pierwsi chrześcijanie:
„Narodziny dla Nieba – Ja nie umieram, tylko wkraczam w nowe życie”.
Dlatego Kościół w obrzędach pogrzebowych swoich dzieci obchodzi z wiarą paschalne misterium Chrystusa i modli się, aby Ci, którzy przez chrzest zostali wszczepieni w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, z Nim przeszli przez śmierć do życia. Muszą jednak oni przjść do grona świętych w Niebie przez drogę czyśćca ku spełnieniu błogosławionej nadziei przyjścia Chrystusa i zmartwychwstania umarłych w Dzień Ostateczny.
Dni dzielące pogrzeb od śmierci, rodzina, przyjaciele i sąsiedzi winni przeżywać w duchu modlitewnym. Wszyscy przystępują do sakramentu pojednania, by w dniach przed pogrzebem codziennie uczestniczyć we Mszy świętej i przyjmować Komunię świętą.
Rodzina, przyjaciele, sąsiedzi w dniach przed pogrzebem gromadzą się wokół zmarłego (zmarłej) na wspólną modlitwę. Jeśli ciało zmarłego (zmarłej) jest poza domem i niemożliwe jest gromadzenie się przy zmarłym – uczestniczą we Mszy świętej i gromadzą się na modlitwę w jego (jej) mieszkaniu.
Pamiętajmy o Mszy świętej za naszych drogich zmarłych: 7.; 30.; i 60.; dzień po śmierci. Każdy z rodziny ma swoją Msze świętą w intencji zmarłego (zmarłej) – w dzień imienin lub urodzin – w rocznicę ślubu – w kolejne rocznice śmierci, – wypominki za zmarłych…