Drodzy Parafianie!
Sytuacja, jaką przeżywa cały świat zmusza także i naszą Wspólnotę parafialną do zupełnie innego niż tradycyjne świętowania czasu Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. W związku trwającym w naszym kraju stanem epidemicznym, prosimy, by zastosować się do ustaleń, jakie zostały podjęte na czas zbliżających się świąt Wielkanocy:
• Do Wielkiej Środy włącznie w liturgii poza celebransem i usługującymi może brać udział nie więcej niż pięciu wiernych, uznajemy że będą to osoby zamawiające intencje mszalne lub – w wypadku pogrzebu – do pięciu osób z najbliższej rodziny.
• Do Wielkiego Czwartku do godz. 17.00 kościół parafialny pozostanie otwarty jak zazwyczaj, zachęcamy by przychodzić na indywidualną modlitwę, należy jednak pamiętać, że według ustaleń odgórnych w świątyni w czasie modlitwy nie może przebywać więcej jak pięć osób równocześnie.
• W myśl słów z dekretu Ks. Biskupa Ordynariusza: z uwagi na ograniczenia możliwości sprawowania Sakramentu Pokuty, niech podstawową formą pojednania z Bogiem i Kościołem stanie się w tym czasie akt żalu doskonałego. Zachęcamy wiernych do wzbudzania aktów tego żalu po gruntownym rachunku sumienia, który wraz z intencją spowiedzi w najbliższym możliwym terminie, usposobi Was do trwania w stanie łaski. Wiernym, którzy o spowiedź bardzo prosić będą umożliwione zostanie przystąpienie do Sakramentu Pokuty, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem oraz ścisłym respektowaniu przepisu, ograniczającego liczbę wiernych, przebywających w danym czasie w kościele, do pięciu osób. Jako spowiednicy jesteśmy do dyspozycji wiernych w ciągu całego dnia, tak by wyspowiadać każdego, komu na tym bardzo zależy, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu.
• Przypominamy, że aż do odwołania w mocy pozostaje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej i świątecznej, a czas Komunii wielkanocnej trwa od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej włącznie.
• Jeśli chodzi o świętowanie Triduum Paschalnego dostosowujemy się do punktu 3. dekretu Biskupa opolskiego z dnia 3 kwietnia, który brzmi: Od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do obrzędów Wigilii Paschalnej włącznie czynności liturgiczne należy sprawować bez udziału ludu (sine populo). Poza celebransami może w nich uczestniczyć nie więcej niż pięciu usługujących, którzy mają być pełnoletni. W czasie obrzędów liturgicznych kościół powinien pozostawać zamknięty. Dla uniknięcia trudności, kościół należy zamknąć nie później niż na godzinę przed rozpoczęciem celebracji.
• Po roztropnym rozeznaniu i stwierdzeniu niemożliwości sprostania zadaniu, by w czasie dnia przez Wielki Piątek i Wielką Sobotę w świątyni na modlitwie przebywało tylko pięć osób jednocześnie – z bólem serca zmuszeni jesteśmy na ten czas zamknąć nasz kościół, zapewniając jednak o naszej modlitwie.
• Dzięki Bożej Opatrzności nadarzyła się możliwość śledzenia wszystkich obrzędów z naszej świątyni za pomocą transmisji internetowej – na żywo. Zachęcamy, by skorzystać z tej możliwości i łączyć się wspólnie na modlitwie z Księżmi naszej parafii. Można także skorzystać z telewizyjnych czy radiowych transmisji Mszy świętych i nabożeństw- na żywo.
• W Wielką Sobotę nie będzie w kościele zwyczajowego poświęcania pokarmów. Zachęcamy wiernych, aby przez modlitwę pobłogosławił je ojciec, matka bądź inna wierząca osoba w rodzinie przed śniadaniem wielkanocnym. Odpowiedni obrzęd znajduje się w „Drodze do Nieba” (nr 77). Nie będzie transmitowanego przez Internet takiego obrzędu.

Czekają nas wszystkich trudne święta. W imię Miłości Boga i bliźniego chciejmy jednak dostosować się do ustaleń władz państwowych, przeżyjmy ten czas jak najpobożniej w naszych wspólnotach rodzinnych (Kościołach domowych) celebrując tajemnice naszej wiary i ufając, że jest z nami Pan. Powstrzymajmy się także w tych dniach od tradycyjnych świątecznych odwiedzin naszych bliskich składając sobie jedynie życzenia za pomocą telefonów, Internetu.
Mając na uwadze, że wirus ten szczególnie zagraża osobom w podeszłym wieku nie zapominajmy o tych, którzy naszej pomocy potrzebują, bądź o nią proszą, zatroszczmy się o swoich sąsiadów. Bądźmy gotowi także podpowiedzieć i pomóc w sprawach technicznych ty osobom, które chciałyby na żywo obejrzeć transmisję Mszy św. a nie potrafią znaleźć takiego źródła… Za wszelką Waszą braterską życzliwość Pan Bóg Wam wynagrodzi.